national park
ilustration
Južna regija / Veliki potkovičar
90/96

Veliki potkovičar

Rhinolophus ferrumequinum

Sjeverna regija

Centralna regija

Južna regija

O vrsti: Ovo je najveći evropski potkovičar i ima smeđe do sivosmeđe leđno krzno, često sa žućkastim ili crvenkastim notama. Trbušna strana je slabije razgraničena, blijeđa sivo bijela do žućkasto bijela. Mlade životinje su uglavnom sive. Ljetnja membrana je široko zaokružena i kratka. U dubokoj hibernaciji, životinje vise zasebno i ne obmotavaju se potpuno ljetnjom membranom.

Let i prehrana: Let je spor i često nisko iznad zemlje, ili blizu vegetacije, preko livada tokom lova na balegare, ali i na visini od 4-6m. Barem polovinu vremena veliki potkovičar lovi sa visine; to se događa uglavnom s manjom gustoćom insekata i u drugoj polovini noći, kada love uglavnom velike grabežljive životinje. Hrana im se uglavnom sastoji od buba i moljaca. Kao što je slučaj kod svih slijepih miševa, hrana se izrazito mijenja tokom godine; osim buba i moljaca, sezonski igraju ulogu i druge životinje poput dvokrilaca, opnokrilca, kao i muve i pauci. 

Skloništa:Na sjeveru, rasprostranjenost u Evropi se gotovo isključivo registruje u krovnim prostorima ili drugim toplim skloništima. U južnom dijelu distribucijskog prostora, uglavnom su pećine, iako ima nekoliko porodiljskih kolonija registrovanih u podrumima zgrada, posebno u kraškim područjima. Zimska odmorišta su u pećinama i rudnicima, obično na temperaturi od 7-12oC.

Gdje se može naći u Crnoj Gori: Ova vrsta pokazuje skoro jednaku visinsku i habitatnu distribuciju kao i mali potkovičar (široko rasprostranjena vrsta u oba biogeografska regiona), međutim broj registrovanih bitnijih skloništa je oskudniji. Važna skloništa ove vrste su registrovana uglavnom u mediteranskom biogeografskom regionu. Do danas postoji samo jedna poznata porodiljska kolonija ove vrste u alpskom biogeografskom regionu. Ovo je tipična pećinska vrsta, međutim, tokom toplijeg perioda godine može nastaniti napuštene objekte nastale ljudskim radom (napuštene kuće, hotele, hidrocentrale i sl.). Tokom zime, hibernira u pećinama, napuštenim rudnicima, bunkerima i ostalim sličnim podzemnim objektima.

Važno: Ova vrsta je zaštićena nacionalnim zakonodavstvom, a nalazi se i na listi Bernske i Bonske konvencije, EUROBATS sporazumu i Evropskoj direktivi o staništima.

Pogledajte fotografiju:
© EUIC 2020. All rights reserved.
Made withby fleka