national park
ilustration
Južna regija / Bjelorubi slijepi mišić
77/96

Bjelorubi slijepi mišić

Pipistrellus khulii

Sjeverna regija

Centralna regija

Južna regija

O vrsti: Mali slijepi miš koji ima različite varijante boje: smeđe leđno krzno često je blijedo, bež ili sa oker tonovima. Trbušna strana je slabo razgraničena od leđne, sa nijansama od blijedo bež preko bjelkaste ili žućkaste. Uši i lice kod odraslih jedinki su crvenkasto smeđe, kod mlađih tamno smeđe boje. Duž zadnjeg ruba letne membrane, posebno između petog prsta i stopala, proteže se obično oštro definisana bijela linija, po čemu je i dobio ime bjelorubi slijepi miš.

Let i prehrana: Agilan, brz i vrlo okretan među manjim slijepim miševima. Često kruže oko uličnih lampi ili patroliraju duž dugih dijelova ljetnih koridora. Vrsta je česta u gradovima i urbanim područjima. Leti na visini između 2 i 10m, posebno u ranim večernjim satima. Hrani se insektima.

Skloništa: Porodiljske kolonije obično se mogu naći na liticama kanjona (u pukotinama), ili u prazninama u zgradama: zidne obloge, kutije od roletni, pukotine na zidovima, ispod krovova. Pojedina skloništa su zabilježena na šupljim betonskim stubovima. Lokalno se mogu naći i u rupama na drvetu. Zimska skloništa su često u šupljinama vanjskih zidova, a takođe i u pukotinama stijena.

Gdje se može pronaći u Crnoj Gori: Bjelorubi slijepi mišić je rasprostranjen širom Crne Gore. Obično se javlja na nadmorskim visinama ispod 1000 nmv. Bjelorubi slijepi mišić dobro preživljava u antropogenim prekomjerno razvijenim predjelima, poljoprivrednim površinama i iskrčenim šumskim površinama, te tako pronalazi odgovarajuće životne uslove na cijelom mediteranskom području. Rasprostranjen je u mediteranskom biogeografskom regionu, a rjeđe u alpskom biogeografskom regionu Crne Gore.

Važno: Nacionalno zaštićena vrsta, nalazi se na listi Bernske konvencije, Bonskoj konvenciji i na listi Eurobats sporazuma.

Pogledajte fotografije:
© EUIC 2020. All rights reserved.
Made withby fleka