national park
ilustration
12/75

Vidra

Lutra lutra

Sjeverna regija

Centralna regija

Južna regija

O vrsti: Vidre imaju gipko i vrlo pokretno tijelo. Građa im je izuzetno osposobljena za ronjenje. U vodi mogu izdržati jako dugo, a za hvatanje plijena se služe oštrim i snažnim zubima. Ova vrsta obično poraste do između 57 i 95 cm, ne računajući rep koji je dužine oko 35 do 45 cm.

Način života: Vidra pripada redu zvijeri i izrazito je teritorijalna životinja koja živi sama, osim tokom sezone parenja i prve godine života. One su grabljivice koje se nalaze na samom vrhu piramide ishrane, pa kao takve predstavljaju bitnu kariku u lancu ishrane. Doprinose uspostavljanju ekološke ravnoteže u vodenim ekosistemima. Vidre su jako osjetljive na promjene u vodama, pa mogu poslužiti kao biološki pokazatelj kvaliteta vode. Najveći dio njihove prehrane čini riba, ali je zabilježen i čitav niz drugih vrsta u njihovoj prehrani, u različitoj zastupljenosti ,poput vodozemaca, rakova, manjih sisara i vodenih insekata.

Jako su interesantne jer uživaju u igri, a zimi se često valjaju po snijegu i spuštaju niz zaleđene padine. Procijenjeno je da se krik vidre može čuti i na udaljenosti do 2 km.

Stanište: Rasprostranjenost ove vrste pokriva čitavu Evropu, Sjevernu Afriku i većinu Azije. Vidra je raširena po svim tipovima slatkovodnih ekosistema, od manjih potoka do velikih jezera.

Gdje se mogu pronaći u Crnoj Gori: Vidra se može vidjeti na Skadarskom jezeru, rijeci Morači, rijeci Zeti, rijeci Tari, rijeci Pivi, Komarnici i Vrbnici. Zabilježena je u malim brojevima i na Ulcinjskoj solani, u rijeci Široka i na rijeci Bojani, a u prošlosti i u strogom rezervatu prirode Tivatska solila.

Važno: U prošlosti se prekomjeran lov zbog krzna izdvajao kao glavni uzrok ugroženosti, a danas su vidre višestruko ugroženo zbog smanjenja populacija riba kao glavnog izvora hrane i gubitka staništa zbog velikih zahvata na obali i koritima rijeka. Opasnost po njih predstavlja i zagađenje voda teškim metalima i pesticidima. Takođe, stradaju i od slučajnih uginuća zbog upotrebe ribolovnih alata.
Pogledajte fotografije:
© EUIC 2020. All rights reserved.
Made withby fleka