Nazad

Ptice u urbanim sredinama

Ptice su jako važan dio ekosistema. Možete li zamisliti odlazak na posao, a da ne sretnete vrapca kako skakuće po žbunićima ili svraku na ulici u potrazi za hranom? Zatim pokušajte da zamislite ljetnju šetnju po gradskim brdima, a da ne čujete karakteristično oglašavanje ćuka - ,,ćuuok“. Sigurno bi vam bilo jako neobično. 

ptice-u-urbanim-sredinama
Bojan Zeković, Jovana Drobnjak, ornitolozi, NVO Centar za zaštitu ptica
Autor

Ta ptičja graja čini gradove veselim i živim. Ptice su najbolji regulatori određenih vrsta (kako glodara, tako i insekata). Efikasniji su od bilo kog pesticida. Zahvaljujući seoskom djetliću i drugim gradskim insektivornim pticama, uspješno se izbjegavaju invazije insekata u gradovima. Pored pčela i leptira, ptice su jako važni oprašivači biljaka. Uz to, prilikom ishrane, sjemena biljaka obično ostanu nesvarena i putem izmeta budu raznesena na jako velike udaljenosti.

U gradovima, pod uticajem urbanizacije, ptice su se prilagodile da naseljavaju i najmanje pukotine na zgradama, a odličan primjer za to su čiope. Zato sljedećeg puta kada budete pili kafu na terasi, obratite pažnju, i možda uočite ovog zanimljivog komšiju. Obzirom na to da ptice često prave gnijezda u ćoškovima gradskih balkona, krovovima kuća, moguće je da će odabrati baš vaš dom kao sigurno mjesto. Pored toga što uveseljavaju dvorište, Zakonom o zaštiti životne sredine je zabranjeno uklanjanje gnijezda ptica sa bilo koje lokacije, kako bi se na taj način pomoglo gniježđenje ptica, obzirom na to da su okolnosti u gradovima ugrožavajuće. 

Tokom cijele godine, ptice se susrijeću sa velikim brojem opasnosti. Jedna od najčešćih se odnosi na mlade ptice. Nakon što ih roditelji upoznaju sa tehnikama letenja, mladima preostaje da bezbroj puta ,,ponavljaju lekciju“, pa se nerijetko desi da ih pronađete bespomoćne na zemlji, izložene predatorima (najčešći predatori u gradovima su mačke). Zato je neophodno što prije ih podići na najbliže drvo, kako bi ih roditelji pronašli i vratili na sigurno mjesto. Više o tome kako pomoći ptici pročitajte u našem priručniku Pomoć pticama štapom i kanapom

Drugi jako čest problem jeste kolizija - udar ptice o staklenu površinu. Prilikom leta, ptice ne mogu razaznati staklo zbog odraza okoline u njemu, pa nerijetko udare u njega, što obično završi ošamućenošću ili smrtnim ishodom. Vrlo jednostavno im se može pomoći, i to lijepljenjem siluete ptice u letu na problematičnim staklenim površina. Na taj način, ptica uoči siletu i izbjegne direktan udar. 

Kada nastupi oštra zima, ptice se suočavaju sa nestašicom hrane, posebno ukoliko je prisutan sniježni pokrivač. Upravo tada su hranilice poželjan vid pomoći ovim nježnim bićima. Pri izboru hrane treba biti pažljiv. Najbolji izbor su nepečene, neslane sjemenke poput suncokreta, prosa, pšenice ili komadići neslane goveđe masti/loja napunjeni ovim sjemenkama, kako bi se zadovoljile energetske potrebe ptica. Iako se često mogu vidjeti kako se hrane hlebom, to nije dobar izbor hrane, jer ptice jako teško vare hleb. Hranilice su korisne i pticama na migraciji, koje troše svoje energetske zalihe prilikom dugih letova. Naravno, prilikom postavljanja hranilice treba voditi računa da se postavi na mjestu na kom ptice neće biti izložene mačkama, drugim predatorima i sličnim izvorima uznemiravanja. Pored hranilica, pojilice su takođe neizostavan vid pomoći pticama. One su korisne kako migratornim, tako i gradskim vrstama. Posebno su značajne tokom mjeseci kada su temperature vazduha u gradovima poprilično visoke, jer se pomoću njih ptice okrijepe ili osvježe.

Sigurni smo da uživate u pjesmi ptica. Ali, sada vam je jasno da je njihova uloga mnogo značajnija za ukupan biodiverzitet. Imajte to na umu i zapamtite savjete koje smo vam predstavili, jer možda će te jednom biti u prilici da pomognete palom vrapcu, povrijeđenom kosu ili gladnoj čiopi
© EUIC 2020. All rights reserved.
Made withby fleka